0

Jak znaleźć odpowiedni hosting dla swojej witryny?

Posted by PiotRRek on 10 sierpnia 2010 in Co piszczy w necie |

Zainspirowany wypowiedziami znajomych, a także obcych mi ludzi postanowiłem z resztą już nie pierwszy raz wypowiedzieć się na temat hostingu stron www tym razem jednak bez podawania nazw konkretnych firm oraz usługodawców, bo warto myślę podejść do tego tematu tak bardziej technicznie.

Często słyszę „ten hosting jest do niczego”, „Dlaczego to działało na poprzednim serwerze, a tu nie chce?”, „ktoś mi się włamał na konto! Ten serwer ma kiepskie zabezpieczenia”.

To tylko trzy, aczkolwiek chyba najczęściej spotykane pretensje użytkowników skierowane w stronę usługodawców hostingowych, a jest to spowodowane tym, że przeciętny użytkownik oczekuje, że na danym serwerze ma działać po prostu wszystko.

Takie założenie jest oczywiście błędne. Nawet czytanie opinii o danym usługodawcy też czasem nie odzwierciedli faktycznej jakości usług. Jedyne opinie, które warto czytać powinny dotyczyć awaryjności i ciągłości w dostępie do usług serwera, czyli tak zwany uptime. Wiadomo, że im wyższy Uptime serwera w skali roku tym mniejsza szansa, że nasza witryna będzie przez większość czasu niedostępna. Warto także wiedzieć, jaki serwer ma ping, co akurat w większości przypadków możemy sprawdzić sobie sami. Wystarczy otworzyć wiersz poleceń w systemie Windows lub konsolę w systemach linuxowych i wpisać następujące polecenie:
ping domenaserwera

System wyślę do serwera kilka poleceń ping i poda czas odpowiedzi na to żądanie. Im ten czas będzie krótszy, tym szybciej powinna funkcjonować nasza witryna. Zazwyczaj na dobrych serwerach Ping wacha się pomiędzy 11, a 15 ms.

Skoro opinie ludzi nie do końca odzwierciedlają faktycznej „kondycji” serwera, czym się kierować i na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu dla naszej strony www?

Oprócz uptime-u, oraz pingu bardzo istotne jest byśmy zapoznali się z dokumentacją danego skryptu lub systemu portalowego, blogowego, forum itd. W dokumentacji za zwyczaj mamy opisane wymagania sprzętowe, oraz wymaganą konfigurację oprogramowania. W większości przypadków dotyczy ona przede wszystkim PHP. Kiedy zbierzemy te informacje warto skontaktować się z obsługą techniczną danego usługodawcy hostingowego i przedyskutować, czy ich konfiguracja serwera pozwoli na używanie funkcjonalności opisanych w dokumentacji i czy spełnia wymagania sprzętowe.

Jeśli nie jesteś zbyt zorientowany w tych zagadnieniach możesz przedstawić konsultantowi skrypt, z którego chcesz korzystać na ich serwerze. Niezależnie od tego, czy będzie on twojej twórczości, czy jest to coś gotowego.

Na szczęście szanujący swoją reputacje, oraz swoich użytkowników usługodawcy udostępniają co najmniej 48 godzinny okres przeznaczony do testowania zarówno ogólnie serwera jak i skryptów, które chcemy na nim umieścić. Zazwyczaj jest wtedy udostępniana normalna pełna funkcjonalność bez żadnych opłat.

Na koniec przestroga. Nie ufaj usługodawcom, którzy od samego początku nie wzbudzają twojego zaufania i nie chcą z tobą współpracować. Być może zależy im tylko na twojej kasie!

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Copyright © 2008-2024 vxp.pl All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.