0

Moja obecność w sieci – Epizot I

Posted by PiotRRek on 8 lutego 2008 in Moja twórczość |

Przedwczoraj napisałem kilka słów dotyczących serwisu TRIKI.PL dzisiaj przyszła kolej na krótkie by wspomnieć co nieco o serwerze vxp.pl.

Już od bardzo dawna interesuję się serwerami w świecie informatycznym. Wszelkie zagadnienia sieci oraz funkcjonowania serwerów począwszy od serwerowych systemów operacyjnych aż po ich konfigurację zawsze pociągały mnie najbardziej. Dlatego też jakiś czas temu już nawet nie pamiętam, kiedy w mojej głowie narodził się pomysł odpalenia własnego serwera. Dogadałem się więc ze znajomym i postawiłem u niego w domu swój pierwszy w życiu serwer.

O dziwo od razu rzuciłem się na głęboką wodę. Zainstalowałem sobie Mandrake LINUX w wersji 8.2. Przez jakiś czas dostęp do serwera miałem tylko za pośrednictwem przypisanego do niego adresu IP. Dosyć szybko okazało się, że konfiguracja LINUXA jest dla mnie prostsza, niż się spodziewałem i podjąłem decyzję, że przeniosę na swój sprzęt cały serwis TRIKI.PL, który wtedy znajdował się na serwerze boo.pl

Przez jakiś czas serwis funkcjonował dosyć stabilnie i wszyscy byli zadowoleni. Po kilku miesiącach okazało się jednak, że serwis stał się już na tyle popularny, że łącze, do którego podpięty był serwer stało się niewystarczające, aby obsłużyć taki ruch.

Wykupiłem wiec serwer w firmie nazwa.pl i od tamtego momentu serwis TRIKI.PL śmiga sobie bardzo szybko i stabilnie na sprzęcie tej firmy, którą z resztą polecam każdemu. Usługi hostingowe, które świadczą są naprawdę na profesjonalnym poziomie.

Postanowiłem także wykupić drugą domenę vxp.pl Zaproponowałem swoim znajomym, że mogę utrzymać ich strony absolutnie za darmo. Dla porównania zainstalowałem sobie na serwerze Windows XP w wersji PRO i od tej pory rozpocząłem naukę konfiguracji poszczególnych usług takich jak MySQL PHP czy choćby sam serwer WWW Apacze. Nie trudno wiec wyciągnąć wniosek, że utrzymywanie stron internetowych moich znajomych i przyjaciół pozwoliło mi nauczyć się tego i owego, a ich projekty były przysłowiowymi królikami doświadczalnymi:-)

No cóż… Tak właśnie było. Po jakimś czasie postanowiłem zainstalować ponownie LINUXA. Tym razem był to Mandrake 10.0 i uczyłem się dalej konfiguracji tego samego co wcześniej tym razem jednak pod LINUXEM. Z biegiem czasu zmieniła mi się jednak sytuacja i na skutek nacisku ze strony ludzi, u których serwer stoi musiałem znowu powrócić do Windows-a. Nie byłem z tego zbytnio zadowolony no, ale mus to mus.

Całkiem niedawno postanowiłem kupić na potrzeby serwera naprawdę wydajną maszynę. Procek cztero rdzeniowy 2,4GHz 4GB RAM-u i dwa dyski po 400GB. Niestety razem ze sprzętem kupiłem do tego wszystkiego Windows Server 2003 no i to był poważny błąd. Do tego wszystkiego udało mi się wypertraktować wyłączność na korzystanie ze sprzętu, więc tylko ja mam do niego dostęp a co za tym idzie mógłbym sobie spokojnie powrotem zainstalować LINUXA. Póki, co korzystam jednak z Windows Server 2003 bo wydałem na niego tyle pieniędzy, że szkoda by teraz leżał, a sprzedać go też nie mogę bo to wersja OEM aktywowana już na serwerze. Postaram się kiedyś napisać coś więcej na temat swoich przykrych doświadczeń związanych z tym systemem.

Przez ten cały czas myślę, że sporo się nauczyłem w kwestii konfiguracji serwerów. Zarówno, jeśli chodzi o systemy operacyjne jak i poszczególnych usług. Moi znajomi stracili przez to wiele nerwów, bo ich strony były często niedostępne, ale mam nadzieję, że mi to kiedyś wybaczą, bo uczę się do dziś, lecz nie ma już kilkudniowych przerw w dostępności.

Dziękuję, że wytrwaliście. Szczególnie tobie Pawle pragnę podziękować, bo Ty chyba wiele nerwów przez te moja naukę straciłeś i nadal się czasami wkurzasz, ale chyba sam przyznasz, że jest coraz lepiej szybciej i stabilniej:-)

Na dzień dzisiejszy mój serwer służy także celom promocyjnym serwisu TRIKI.PL. Szczegóły pod adresem: www.vxp.pl

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Copyright © 2008-2024 vxp.pl All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.